بيشتر
1398/6/16 شنبه با حضور کارشناس نسخ خطی کشور برگزارشد: کارگاه آموزشی آشنایی مقدماتی با اسناد، نسخ خطی و نفایس چاپی در کتابخانه آیت الله ملک حسینی یاسوج در این کارگاه آموزشی یک روزه در خصوص ویژگی های نسخ خطی و چاپ سنگی، قدمت این آثار و همچنین نحوه شناسایی، نگهداری و حفظ این منابع ارزشمند مطالبی بیان شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان کهگیلویه و بویراحمد، صبح امروز 16 شهریور نخستین کارگاه آموزشی«آشنایی مقدماتی با اسناد، نسخ خطی و نفایس چاپی» ویژه کتابداران کتابخانه های عمومی استان کهگیلویه و بویراحمد، با تدریس رضا محمودپور، مسئول بخش نسخ خطی و اسناد کتابخانه مرکزی ارومیه و کارشناس نسخ خطی کشور و با حضور روسای ادارات کتابخانه های عمومی شهرستانها و تعدادی از کتابداران استان، در سالن اجتماعات کتابخانه مرکزی آیت الله ملک حسینی شهریاسوج برگزار شد.

در این کارگاه آموزشی یک روزه در خصوص ویژگی های نسخ خطی و چاپ سنگی، قدمت این آثار و همچنین نحوه شناسایی، نگهداری و حفظ این منابع ارزشمند مطالبی بیان شد.

رضا محمودپور ریشه های کتابت نسخ خطی و منابع چاپ سنگی را در هنر، تاریخ و هویت مردم مناطق مختلف دانست. وی این منابع ارزشمند را هویتی فرهنگی، دینی ملی و حتی بین المللی عنوان کرد و با اشاره به صدمات وارد شده بر این آثار در ده های گذشته، گفت: بسیاری از این آثار از زمان کتابت تا چند دهه گذشته، به خوبی نگهداری شد، اما در سال های اخیر به دلیل عدم شناخت درست افراد از نحوه نگهداری و استفاده از این آثار متاسفانه لطمه های جبران ناپذیری به آن ها وارد شده است.


این کارشناس نسخ خطی، آشنایی با مقوله حفظ و نگهداری آثار ملی و هویت فرهنگی مردمان هرکشور را از مهم ترین مباحث مورد توجه دولت ها برشمرد و گفت: خوشبختانه نهاد کتابخانه های عمومی کشور با شناسایی نسخ خطی کتابخانه های عمومی و نگهداری صحیح و اصولی، آموزش لازم به کتابداران با برگزاری کارگاههای مختلف گام مهمی را در  جلوگیری از سرقت، آفت زدایی منابع و آموزش شیوه استفاده از منابع نسخ خطی و چاپ سنگی برداشته است.وی خلق یک اثر خطی و سنگی را حاصل عشق، خلاقیت، هنر و صنعت دانست که اگر در تولید آن علاقمندی و عشق وجود نداشته باشد، آن اثر ماندگار نخواهد بود. این کارشناس حوزه نسخ خطی کشور، کتابخانه ملی، کتابخانه علامه مرعشی قم، آستان قدس رضوی، مرکز اسناد دانشگاه تهران و موزه کتابخانه ملک را از مهم ترین مراکز نگهداری این آثار عنوان کرد که علاقمندان می توانند برای مشاهده و آشنایی با این منابع ارزشمند به این مراکز مراجعه کنند.
محمودپور استان کهگیلویه و بویراحمد را به لحاظ فرهنگی بسیار غنی ذکر کرد و افزود: این غنی بودن فرهنگ استان ازسه عامل اصالت قوم ایرانی، دین اسلام و مذهب تشیع و فرهنگ بومی و محلی سرچشمه گرفته است ولی متاسفانه این فرهنگ و این تاریخ و این هویت بیشتر شفاهی بوده است و کمتر به مکتوبات توجه شده است.


وی در پایان این کارگاه آموزشی در خصوص صحافی منابع نسخ خطی و چاپ سنگی، فصل بندی این منابع، تقسیم بندی منابع نسخ خطی و چاپ سنگی، شناسایی نسخ خطی اصلی و ویژگی های ساختاری این منابع به بیان مطالبی پرداخت.

بيشتر
 [PageVisit]