بيشتر
1398/2/25 چهارشنبه حجت الاسلام و المسلمین شمس اللهی، مبلغ حوزه علمیه قم؛ کتابخانه بهترین تفرجگاه دنیاست که باید این تفرجگاه را بهترین شکل بیاراییم و برای آن هزینه کنیم مبلغ و پژوهشگر حوزه علمیه قم با حضور در کتابخانه مرکزی شهر یاسوج، علاوه بر پاسخ به سوالات دینی و شرعی اعضاء، مباحث مختلف آزاد اندیشی، مسائل سیاسی، اجتماعی روز جامعه، معرفی کتابهای مفید، همیار کتابخانه های عمومی دربرپایی نشست های کتابخوانی شده است.

به گزارش روابط عمومی کتابخانه های عمومی کهگیلویه و بویراحمد، حجت الاسلام والمسلمین عبدالصالح شمس اللهی مبلغ و پژوهشگر حوزه علمیه قم در ایام ماه مبارک رمضان به کهگیلویه و بویراحمد سفر کرد و با حضور در کتابخانه مرکزی آیت الله ملک حسینی شهر یاسوج، علاوه بر پاسخ به سوالات دینی و شرعی اعضا، طرح مباحث مختلف آزاد اندیشی، مسائل سیاسی- اجتماعی  روز جامعه، معرفی کتاب های مفید، همیار کتابخانه های عمومی در برپایی نشست های کتابخوانی و جمع خوانی کتاب شده است.

وی هدف حضور خود در این استان و کتابخانه مرکزی ایت الله ملک حسینی یاسوج را، ظرفیت های خوب فرهنگی و انسانی در این مرکز دانست و گفت: استان کهگیلویه و بویراحمد ظرفیت های انسانی خوبی برای تبلیغ شریعت دارد و این جوانان پذیرش بسیار بالایی در حوزه مباحث فرهنگی و اجتماعی و دینی دارند و تبلیغ فرهنگ و دین در این استان بسیار برایم لذت بخش است.

وی تصریح کرد: کتابخانه های عمومی مراکزی هستند که تعداد قابل توجهی از جوانان در این محیط فرهنگی در حال مطالعه و پذیرای مسائل علمی و فرهنگی و دینی هستند. این جوانان جویای علم و دانش، سرشار از سوالات و حرف های ناگفته هستند که وقتی پای حرف های آن ها می نشینی به اهمیت این مکان فرهنگی پی خواهی برد.

شمس اللهی در ادامه اظهار داشت: به جرات می توانم بگویم که بعد از حوزه و دانشگاه هیچ محیطی به اندازه کتابخانه های عمومی به توان و رشد علمی و فرهنگی جامعه کمک نمی کند و واقعا باید برای کتابخانه های عمومی بیشتر هزینه شود، چون مردم از رده های سنی مختلفی به این محیط  مراجعه می کنند و این یعنی ظرفیت، ظرفیت فرهنگی و علمی که باید به آن توجه بیشتری شود.

وی اظهار داشت: حوزه کتاب و کتابخوانی، از پایه های علم و فرهنگ است و اگر کتاب های خوبی به اقشار مختلف جامعه معرفی و ترویج شود، نهضت بزرگی در توسعه همه ابعاد علمی و اقتصادی و فرهنگی کشور اتفاق می افتد.

حجت الاسلام شمس الدینی با ارزیابی برنامه های فرهنگی ارائه شده در کتابخانه های عمومی بیان داشت: تا چند سال پیش کتابخانه های عمومی، صرفا مکانی برای امانت کتاب بود اما خوشبختانه امروز با ارائه برنامه های فرهنگی متنوع، علاوه بر ایجاد شور و نشاط در بین کودکان و جوانان، به ترویج فرهنگ مطالعه مفید کمک زیادی کرده است. معرفی کتاب های خوب در قالب کتابخوان ماه، دورهمی ها و جمع خوانی ها، بخش های جذاب با شاداب سازی و رنگ آمیزی نشاط آور و اسباب بازی های متنوع برای کودکان، مسابقات نقاشی و کتابخوانی، جشنواره های مختلف نظیر کتابخوانی رضوی، هدهد سفید، طرح جالب و ابتکاری کتابخانه گردی، خود گویای تحولی عظیم در کتابخانه های عمومی است و البته اقدامات فرهنگی و انسانی که در زلزله سال گذشته و سیل امسال صورت گرفت، نشان از تیزهوشی و ابتکار عمل مسئولان این نهاد و توجه به دیگر مسائل جامعه دارد.

وی در پایان با مقایسه فضای مجازی و کتاب، بیان کرد: فضای مجازی خوبی هایی دارد که می توان به انتقال سریع پیام ها و مطالب اشاره کرد؛ ولی بدی های بیشماری دارد دارد که یکی از بدهی های آن رواج پراکنده خوانی و سطحی خوانی و دیگری نداشتن منبع و ماخذ واقعی است و اصلا مقایسه آن با کتاب کار درستی نیست. کتابی که نویسنده و منبع و ماخذ آن مشخص است، کتابی که هویت دارد و بهترین دوست و یاری مهربان است که در هر مکانی و با کمترین امکاناتی می توان از آن لذت برد. هیچ چیزی نمی تواند جای کتاب را بگیرد و بوی کاغذ و جوهر بهترین عطر دنیا است. کتابخانه بهترین تفرجگاه دنیا است که باید این تفرجگاه را بهترین شکل بیاراییم و برای آن هزینه کنیم.

 گفتنی است، نشست های علمی و دینی و فرهنگی این مبلغ و پژوهشگر تا پایان ماه مبارک رمضان از ساعت 10 صبح در کتابخانه مرکزی آیت الله ملک حسینی یاسوج برپا است.

بيشتر
 
تعداد بازديد اين صفحه: 124