بيشتر
1399/6/17 دوشنبه به ریاست معاون سیاسی- امنیتی استاندار؛ دومین جلسه انجمن کتابخانه های عمومی استان کهگیلویه وبویراحمد برگزار شد دومین جلسه انجمن کتابخانه عمومی استان کهگیلویه و بویراحمد در سال ۹۹ با حضور احد جمالی، معاون سیاسی- امنیتی استاندار و سایر اعضای حقوقی و حقیقی انجمن برگزارشد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی کهگیلویه و بویراحمد، دومین جلسه انجمن کتابخانه عمومی استان کهگیلویه و بویراحمد در سال ۹۹ با حضور احد جمالی، معاون سیاسی- امنیتی استاندار؛ یاسر رحیمیان، مدیرکل کتابخانه های عمومی؛ حجت الاسلام علی فتح میرمحمدی، مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری؛ آذر صفایی نیا، معاون توسعه منابع استانداری؛ کبری اخلاقی نیا، مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان؛ محمدرحیم دهراب پور، رئیس شورای اسلامی شهر یاسوج، بهاء الدین ملک حسینی، معاون فرهنگی و پرورشی اموزش و پرورش استان؛ رضا خردمند، معاون فرهنگی فرهنگ و ارشاد اسلامی استان، منصور کرمزاده، معاون بودجه سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان و چند تن از اصحاب رسانه  برگزار شد.

در ابتدای این جلسه، گزارش عملکرد کتابخانه های عمومی استان در شش ماهه سال جاری، بررسی راهکارهای همکاری متقابل آموزش و پرورش و کتابخانه ها و استفاده مشترک از ظرفیتهای فضای مجازی در جهت ترویج فرهنگ کتابخوانی و بررسی و پیشنهاد در خصوص راهکارهای اجرایی ترویج مطالعه و فرهنگ کتابخوانی در استان در دستور کار قرار گرفت.

مدیر کل کتابخانه های عمومی استان دراین جلسه با ارائه گزارش شش ماهه نخست سال جاری گفت: با وجود وضعیت هشدار ناشی از بیماری کرونا در استان، کار خدمات کتابخانه ای نظیر امانت کتاب با استفاده از طرح قفسه قرنطینه و رعایت نکات بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی برقرار بود.
یاسر رحیمیان تصریح کرد: در شش ماهه نخست سالجاری برنامه فرهنگی متنوعی در شبکه های اجتماعی و فضای مجازی توسط کتابداران برگزارشد و چندین برنامه معرفی کتاب، پویش های مجازی کتابخوانی، و برنامه های مشترک محافل ادبی و شعر خوانی با چند استان به صورت مشترک برگزار کردیم.

یاسر رحیمیان با اشاره به روند پروژه های کتابخانه ای در استان ابراز داشت: در ابتدای شهریور و در هفته دولت، ساختمان کتابخانه عمومی شهر مادوان افتتاح و به بهره برداری رسید و هم اکنون  دو پروژه کتابخانه ای در شهرستان های بهمئی و چرام هر کدام به متراژ ۱۳۲۷ مترمربع  در دو طبقه پس از سال ها وقفه دوباره در حال ساخت هستند.

معاون سیاسی- امنیتی استاندار در این جلسه گفت: خدمات فرهنگی باید با توجه به ذائقه های مردم ارائه شود و کتاب به عنوان یک کالای فرهنگی برجسته باید با ذوق و سلیقه مخاطبین، در دسترس قرار گیرد.
احد جمالی تصریح کرد: اگر کتابخوانی در استان شکوفا شود به نفع توسعه و پیشرفت مردم استان است و نهادهای فرهنگی متولی ترویج مطالعه باید با هم افزایی و همکاری مشترک گام های محکمتری در این باره داشته باشند.
وی افزود: آموزش و پرورش،کانون پرورش فکری کودکان، صدا وسیما، فرهنگ و ارشاد اسلامی و کتابخانه های عمومی باید با همکاری و اجرای برنامه های مشترک در ترویج فرهنگ کتابخوانی نهایت تلاش را داشته باشند و پیشنهاد بنده برای این هم کاری تشکیل یک کارگروه فرهنگی در این موضوع است که دستگاههای فوق در اسرع وقت برنامه هایشان در برای این مهم ارائه دهند.
برای نهادینه شدن فرهنگ مطالعه در جامعه نیاز به حرکت فرهنگی داریم، نیاز به تولید محتوای غنی فرهنگی داریم و این محتوای فرهنگی را باید به نحو مطلوبی در دسترس مخاطب قراردهیم.

جمالی با اشاره برنامه های اجرا شده در فضای مجازی، اظهار داشت: اجرای برنامه های فرهنگی در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی مشوق خوبی برای جذب افراد به ویژه جوانان به مطالعه است و این یعنی استفاده مطلوب و بهینه از فضای مجازی که فرزندان، خانواده ها و همه افراد جامعه درگیر آن شده اند.

وی به نقش نخبگان در ترویج فرهنگ کتابخوانی در جامعه اشاره کرد و گفت: با جذب نخبگان و دعوت از فرهیختگان به کتابخانه های عمومی و استفاده از راهکارهای مناسب، می توان گام های اساسی در مسیر تربیت جامعه کتابخوان و جذب خانواده ها و سایر افراد جامعه برداشت.

همچنین در این جلسه هرکدام از اعضا به ارائه نقطه نظرات و راهکارهای خود برای ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی در استان پرداختند.

بيشتر
 [PageVisit]